Kabinet brengt klimaatdoelen in gevaar door stilstand regionale energieprojecten

12 december 2024

Kabinet brengt klimaatdoelen in gevaar door stilstand regionale energieprojecten

Vandaag bevestigt het NP RES waar wij al geruime tijd voor waarschuwen: zowel de duurzame energievoorziening van woonwijken en bedrijven als het behalen van de klimaatdoelen komen in gevaar als het kabinet geen haast maakt met natuurinclusieve regionale energieprojecten.

Dit kabinet moet gaan versnellen in plaats van stagneren. Dankzij onze provinciale federaties weten we dat natuurinclusieve energieparken, waar de omgeving nauw bij betrokken is en waarvan de baten lokaal terugvloeien, juist op méér steun van de omgeving kunnen rekenen.

Doodsteek

Het NP RES waarschuwt dat er alleen maar méér duurzame energie nodig is voor nieuwe woningen, bedrijvigheid en duurzaam vervoer. Op dit moment stagneert verdere groei echter en worden zelfs zon- en windprojecten met een vergunning en subsidie geschrapt.

“Dit is de wereld op zijn kop. Het duurt jaren om duurzame energieprojecten voor elkaar te krijgen en nu zien we dat sommige projecten helemaal níet van de grond komen? Dit kabinet wil een nieuwe afstandsnorm voor windturbines invoeren, maar dat werkt juist averechts. Moderne turbines zijn stiller en voldoen aan strikte normen voor geluid en slagschaduw, hierdoor worden omwonenden al goed beschermd. Als de nieuwe afstandsnorm ingevoerd wordt, kan dit de doodsteek betekenen voor duurzame energieopwekking op land, met grote maatschappelijke gevolgen.”

Annie van de Pas

Tijd voor versnelling

Het kabinet zegt de Klimaatakkoord-doelstelling van tenminste 35 terawattuur wind- en zonne-energie in 2030 te willen behalen, maar een afstandsnorm staat hier haaks op. Dit is precies wat het NP RES vandaag signaleert. Het 35 terawattuur doel in 2030 wordt volgens het PBL en het NP RES waarschijnlijk slechts met de hakken over de sloot gehaald. Dat zou niemand als geruststelling moeten opvatten, maar moet juist dienen als een aansporing om te versnellen.

Wat wél kan

Kijk naar wat wél kan, zoals onze oproep aan minister Hermans afgelopen oktober al klonk. Stimuleer lokale initiatieven en creëer meer speelruimte in wetgeving en financiering. Dit beveelt het NP RES vandaag ook aan. Samen kunnen we ervoor zorgen dat Nederland niet alleen de klimaatdoelen haalt, maar dat we ook een breed maatschappelijk draagvlak creëren.

Tags:

Focus op een natuurinclusieve energietransitie

De klimaatcrisis en biodiversiteitscrisis kun je niet los van elkaar zien. Daarom maken wij ons sterk voor een energietransitie die samengaat met bescherming van de natuur. Een natuurinclusieve energietransitie. Dat is een win-winsituatie: energie met zon en wind én een grotere biodiversiteit. De beste manier om een energietransitie voor elkaar te krijgen, is met de mensen zelf. Wij moedigen lokale initiatieven en participatie aan. Want hoe meer mensen meedoen, hoe groter de impact. Kijk bijvoorbeeld naar de Participatiecoalitie.